Javulnak az iskolai fittségi eredmények, kimagaslik az Aktív Iskolák fejlődése

Az MDSZ közzétette a 2023/2024. tanévi NETFIT® mérések elemzését. (Megtekinthető ITT.)

Három évvel a pandémiát követően jól láthatóan javult az iskolások fittségi állapota országosan, de még nem érte el a Covid előtti szintet. A további fejlesztés szükségessége ugyanakkor nem kérdéses, hiszen a tanulók 40%-ának még mindig nem megfelelő az állóképessége.

Az Aktív Iskolákban azonban jóval az átlag feletti a fittségi állapot javulása, amely egyértelműen mutatja a program hatásosságát. Az Aktív Iskola program tekintetében már egy évvel a bevezetést követően szemmel látható eredmény látszódik, ugyanis a kifejezetten az iskolai sportolási lehetőségek bővítését célzó program már az első évben megmutatta hatásosságát a fittségi mutatók tekintetében is. Míg az Aktív Iskolák a 2023. évi NETFIT® adatok alapján kedvezőtlenebb fittségi adatokkal rendelkeztek a többi iskolához képest, a 2024-es adatok alapján már a programhoz csatlakozott iskolák fittségi indexe volt magasabb. 

A fentieken túl további adatok is alátámasztják az Aktív Iskola program pozitív hatását: az Aktív Iskolákban a WHO által javasolt napi 60 perces intenzív testmozgást elérte a gyerekek 50%-a, szemben a hazai és világátlag 20%-kal.

Fontos a szülők megfelelő tájékoztatása és figyelemfelhívása a fittségi eredményekkel kapcsolatban, valamint a kedvezőtlen értékekkel járó egészségügyi következményekre, amely történhet a testnevelő pedagógus által szervezett specifikus szülői fogadóóra keretében vagy a NETFIT® online rendszere által generált egyéni értékelőlap megküldése révén. Az Aktív Iskola program keretében kiemelt figyelmet kap a fittségmérés, az eredmények kezelése és az ehhez kapcsolódó egészségtudatosság edukációja. A programban részt vevő iskolákban az egészségfejlesztésbe a teljes tantestület és esetenként az iskola-egészségügyi szakemberek is bevonásra kerülnek.

Az ábra az Intézményi Fittségi Index átlagos értékeit jeleníti meg. Az Intézményi Fittségi Index (IFI) egy intézményi szintű NETFIT® teljesítménymutató, amely azt mutatja meg, hogy átlagosan hány tesztben teljesítettek egészségzónában egy adott intézmény tanulói. A lehetséges értékek 0 és 8 közöttiek lehetnek (mivel a maximális kilenc tesztből nyolcat veszünk figyelembe).